מה זה שעם?

השעם מוכר לרבים מאיתנו דווקא מפקקי היין, ופחות מתחום העיצוב והבניה. אך במיוחד בשנים האחרונות, השעם תופס מקום מרכזי ומוביל. אחת הסיבות לכך היא המודעות ההולכת והגוברת בחשיבות השימוש בחומרים אקולוגיים ככל הניתן. ניתן לשלב את השעם כחומר בידוד, כחיפוי דקורטיבי לקירות, כלוח מודעות, .כתשתית מתחת לפרקט ועוד

השעם מופק מעץ אלון השעם  (Quercus Suber), עץ הגדל בעיקר באזור דרום-מערב אירופה. אחרי ה-25 שנה הראשונות של חיי העץ, ניתן למעשה להתחיל להפיק ממנו שעם. כיצד עושים זאת? השעם שאנו מכירים הוא למעשה הקליפה של העץ, וכך כל 9-12 שנים, מקלפים בזהירות את קליפת הגזע מבלי לפגוע בעץ. קליפה זו מתחדשת וכך אפשר לקלף שוב ושוב את הקליפה במשך חיי העץ, המגיע ל-150-200 שנה.

אחרי שמקלפים את הקליפה, הגיע הזמן להתחיל עם תהליך הייצור. מה מייצרים משעם? היום למעשה כמעט הכל. בנוסף לפקקים המוכרים ולוחות המודעות הסטנדרטיות, לשעם יש מגוון רחב של שימושים נוספים, וזאת בעיקר בגלל היתרונות המיוחדים שלו.

שעם הוא חומר עם יכולות בידוד מעולות – הן בידוד אקוסטי והן בידוד תרמי. ישנם לוחות שעם ייעודיים לבידוד, המגיעים במגוון עוביים, כאשר הם יכולים לשמש לשמירה על חום או קור, או למניעת רעשים. במיוחד בתוך בתים ומשרדים, עדיף ליצור סביבה בה נושמים אוויר כמה שיותר נקי ולהימנע מחומרים סינטטיים אשר עלולים להיות מסוכנים.

השעם הוא גם אסתטי ונותן מראה טבעי ויוקרתי. בנוסף ללוחות השעם היותר פשוטים, ישנם מגוון כמעט אינסופי של צבעים וטקסטורות של שעם דקורטיבי לחיפוי. אפשר אפילו לקבל לוחות של קליפת העץ כמו שהיא, לאפקט הטבעי האולטימטיבי. בכך, חיפוי השעם שלכם יכול להתאים לכל חלל, לכל סגנון ולכל מטרה. חיפוי השעם גם קל להתקנה, וניתן להתקין אותו אפילו באופן עצמאי. בכך ניתן לחסוך בעלויות אנשי מקצוע נלווים.

וכמובן, הוא אקולוגי. באופן אידיאלי, כולנו מחויבים להשתדל להשתמש בחומרים טבעיים על פני סינטטיים. אך גם חומר טבעי (כמו פרקט מעץ) לעיתים פוגע בסביבה בכך שמצריך ניצול מלא של משאב הטבע. כפי שראינו, השעם מופק מבלי להרוס את העץ וכך היער נשמר ותורם לסביבה ולנו לאורך זמן.

Call Now Button
WhatsApp chat